Dny, kdy se v Číně všechno zastaví

Dny, kdy se v Číně všechno zastaví

Období na přelomu ledna a února patří každý rok k těm, které dovozci a dopravci očekávají s jistou nervozitou. S druhým novem nadcházejícím po zimním slunovratu totiž začínají patnáctidenní oslavy Čínského nového roku.

Zatímco v našich končinách oslavujeme příchod nového roku lahví šampaňského a jednodenním volnem, v Číně jsou tyto svátky něčím mnohem větším.

Před začátkem oslav se dává celá Čína do pohybu – lidé pracující v průmyslových oblastech, většinou v okolí přístavů, se na svátky vrací zpět domů k rodinám. Sehnat pár dní před čínským novým rokem letenku nebo jízdenku na vlak se stává takřka nemožné.

Jak se ale tento svátek dotýká importérů?

Po dva týdny, po které oslavy trvají, se v Číně v podstatě nepracuje. Zboží se nevyrábí, neexpeduje, nenakládá na lodě a do letadel – prostě se všechno zastaví. Pokud se vaše zboží nedalo do pohybu před tímto datem, budete na něj čekat.

To však není jediné riziko. V Číně se totiž v tomto období děje něco, co pro nás, Evropany, může být trochu šokující. Podle místního zvyku dostanou zaměstnanci v továrnách i jinde před odjezdem za rodinami vyplacenou celou výplatu až do posledního dne předcházejícího jejich odjezdu. Lidé odjedou domů – a značná část z nich už se po svátcích nevrátí.

V přelidněné Číně s nedostatkem pracovních příležitostí samozřejmě není problém výpadek zaměstnanců snadno a rychle nahradit, ale zároveň to znamená, že pokud se vaše zakázka nestihla vyrobit před příchodem čínského nového roku, může se stát, že na ní bude pracovat skupina lidí, kteří danou práci nikdy nedělali. Což se pochopitelně nezřídka odrazí na výsledné kvalitě.

Zkušenější dovozci se, pokud mají tu možnost, obvykle snaží plánovat termíny výroby tak, aby jejich zakázky byly expedovány ještě před čínským novým rokem a další nenásledovaly bezprostředně po něm.

Na jaké datum se tedy připravit?

Začátek čínského roku se řídí lunárním kalendářem a jeho datum je tedy pohyblivé. V letošním roce vychází na 8. únor, obecně se může pohybovat kdekoliv mezi 21. lednem a 20. únorem.

Každopádně se nemusíte bát toho, že by vás v daném roce tyto svátky zaskočily – pokud spolupracujete s Číňany, velmi pravděpodobně vás na nadcházející svátky (a s nimi spojené výpadky dodávek) s předstihem sami upozorní.

A pokud vás láká poznat čínskou kulturu blíže, pak oslavy nového roku mohou být tím pravým časem, kdy se na návštěvu Číny vypravit 🙂

Mějte se hezky

Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *