Jak se vyhnout placení cla u nákupů z Číny. Legálně.

Jak se vyhnout placení cla u nákupů z Číny. Legálně.

Většina lidí v Číně nakupuje z jednoho jednoduchého důvodu. Chtějí ušetřit. Stejné zboží zakoupené v Číně stojí zlomek ceny, za kterou se prodává v ČR. Občas je ale čeká jedno nepříjemné překvapení – dodatečná platba cla, DPH a poplatků za celní odbavení – která je se často blíží částce, za kterou jste zboží zakoupili…

Jak se tomu vyhnout a neporušit zákon?

Kdy a z čeho se platí clo a DPH

Pro začátek pár informací. Zásilky z tzv. třetích zemí (země mimo EU) jsou osvobozené od cla i DPH, pokud jejich hodnota nepřesahuje 22 EUR. Zásilky, jejichž hodnota se vejde do rozmezí 22 a 150 EUR jsou osvobozené od cla, ale už ne od DPH.

Pokud platba za zboží proběhla v jiné měně, než v EUR, bude na EUR přepočítáná kurzem celní správy platným v měsíci, kdy celní správa zásilku odbavuje. Tak se může stát, že i zásilka, která se v době nákupu „vešla“ do limitu osvobozeného od cla a DPH, tento limit překročí v době jejího odbavování.

Od loňského roku navíc platí, že pokud není na faktuře za zboží výslovně uvedena výše poštovného nebo informace, že je zahrnuté v ceně – bude vám k fakturované hodnotě zásilky pro celní účely přičtena částka odpovídající nákladům na dopravu podle přepravních sazeb obvykle používaných pro stejný druh dopravy. Lidskou řečí to znamená, že pokud nakoupíte zásilku vyšší hodnoty s Free shipping, v rámci celního odbavení zaplatíte DPH a případně i clo nejen z výše faktury, ale ještě z částky, za kterou je pošta schopná vaši zásilku poslat do Číny (pro představu – u menšího balíčku se jedná o cca 600 Kč).

Jak se dodatečným poplatkům legálně vyhnout?

Docela určitě vás nebudu nabádat k tomu, abyste čínské obchodníky žádali o uvedení nižších částek v celní deklaraci či faktuře. To první řada z nich udělá i bez vašeho přičinění (mám trochu podezření, že částka 1 USD a slovo Gift je na celních deklaracích některých prodejců předtištěné 🙂 ) – a čeští celníci o tom samozřejmě vědí.

Každopádně existuje čistá, legální cesta, jak se navýšení platby vyhnout. Neznamená to, že DPH a clo nebude zaplaceno – jen tyto náklady neponesete vy, ale prodejce.

V obchodním styku existuje dodací podmínka  DDP (Delivered Duty Paid), která říká, že náklady za dopravu k zákazníkovi včetně cla a DPH nese prodávající. Tuhle možnost v posledních letech často nabízí třeba některé americké obchody s módou.

V Číně na podobnou možnost obvykle nenarazíte – naopak se běžně dočtete, že náklady na celní řízení a jakékoliv dodatečné poplatky jsou prostě vaše starost.

Nicméně každé pravidlo má svoji výjimku 🙂

V Číně jsou to obchodní portály LightInTheBox a MiniInTheBox. Jejich přístup je trochu odlišný od výše popsaného – nenabízejí dodání zboží na bázi DDP, ale pro svou zásilku můžete využít pojištění poplatků za clo a DPH.

lightintheboxObrázek výše je screenshotem z objednávkového procesu na LightInTheBox  – výše objednávky byla 1835 Kč. Zmiňuji to proto, že právě výše objednávky určuje částku pojistného. Ta činí zhruba 4% z hodnoty objednávaného zboží.

Pokud zaškrtnete možnost Add duty & tax insurance to your order a vaší zásilce bude vyměřeno DPH a případně i clo, jednoduše  tuto částku uhradíte, naskenujete nebo vyfotíte celní výměr – a pošlete ho k proplacení LightInTheBox.

Funguje to?

Funguje. LightInTheBox i jeho odnož MiniInTheBox jsou spolehlivé obchodní portály fungující už řadu let. Ohlasy na zmiňovanou službu pojištění celních poplatků jsou velice dobré – jak ze strany jednoduchosti celého procesu, tak i rychlosti, s jakou LightInTheBox zasílá úhradu nákladů.

Vzhledem k tomu, jak vysoko se mohou vyšplhat celní náklady, považuji tuhle službu za velice přínosnou. Jen pro příklad – k poslední zásilce pro mou osobní potřebu (respektive potřebu našeho psa 🙂 ) v ceně 37 USD (tedy asi 825 Kč) mi pošta vyměřila k zaplacení částku 525 Kč.

Pokud tedy z Číny nakupujete, u objednávek nad 500 Kč na zmíněné dva portály určitě mrkněte. A nebo si alespoň vyberte nabídku s levným poštovným (třeba 1 USD), aby vás Free Shipping nevyšlo výrazně dráž…

Ať se vám daří!

Lucie

e-book jak zacit podnikat v importu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *