Kde je moje zásilka – právě teď?

Kde je moje zásilka – právě teď?

Čekáte balíček z USA, paletu z Číny či kontejner z Austrálie? Jak zjistit, kde se právě v této chvíli nachází? A proč po tom vůbec pátrat?

U importních zásilek obvykle znáte předpokládaný termín dodání. Pravda, u těch nejmenších může být ono datum značně přibližné (třeba mezi 15.4. – 30.5.), ale přesto tušíte, kdy je máte očekávat – a kdy už napsat prodejci, že se někde ztratily. V některých případech ale může být prodejce nevinně a vaše zásilky drží jako rukojmí třeba česká celní pošta. Jak to zjistit?

Pokud má vaše zásilka trackovací číslo, máte napůl vyhráno. Podle něj celkem snadno zjistíte, kde se právě nachází – nebo spíš kterým bodem naposledy prošla, a kdy to bylo. Naštěstí nemusíte prohledávat stránky čínské, indické či americké pošty, abyste zjistili, kam číslo zadat.  Můžete použít můj oblíbený nástroj 17track – u většiny čísel (tracking number) sám pozná, odkud vaše zásilka cestuje (případně vás nechá zvolit jednu z pravděpodobných možností).

Tak můžete zjistit třeba to, že vaši zásilku převzala česká celní pošta – a zapomněla vám ji oznámit (občas se to stane). Náprava je poměrně jednoduchá – stačí jim zavolat nebo napsat e-mail a na zásilku se doptat. U levnějších zásilek bohužel občas tracking skončí odesláním zásilky z Číny – dále už je nikdo nesleduje.

Pokud zásilku přepravujete kurýrní službou či letecky, trackovací nástroj najdete přímo na stránkách vašeho přepravce. Pokud číslo z nějakého důvodu nefunguje, měla by vám aktuální „polohu“ zásilky prozradit česká pobočka dané společnosti.

A jak je to s námořními zásilkami? Trackovací systémy přepravců umí sledovat i ty, ale moc se z nich nedozvíte. Obvykle jen datum, kdy opustila poslední přístav (což mohlo být třeba před týdnem). Pokud chcete vědět víc, potřebujete znát jméno lodi, na které se vaše zásilka nachází. Najdete ho na Bill of Lading nebo vám ho sdělí váš přepravce. To pak zadáte do příslušné kolonky na některé ze stránek, které se zabývají sledováním lodí – jako je třeba Vessel Finder. Pozor, klikání na lodičky je značně návyková záležitost 🙂

Držím vám palce, ať se všechny zásilky objeví u vašich dveří v čas.

Ať se vám daří!

Lucie

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *