Pořídit si e-shop určitě stojí majlant… Nebo ne?

Pořídit si e-shop určitě stojí majlant… Nebo ne?

Prodej zboží je při dovozu poměrně zásadní součást celého byznysu. Pokud jste ale dosud prodejem nepolíbení, může vám to připadat jako složitá a drahá překážka v tom, abyste se do toho opravdu pustili.

Pravda je taková, že se není čeho bát. Není to drahé a celý provoz od začátku do konce zvládnete vyřešit sami. Provoz mého vlastního e-shopu Lightworkers.cz stojí ročně přesně 1320 Kč. A vše kolem něj řeším jen já sama.

Aby bylo jasno – nejsem žádným velkým expertem přes e-shopy a software, který je pohání – což je pro vás dobrá zpráva. Nemusíte jimi být ani vy, a přesto se vám je snadno podaří založit a provozovat.

Pojďme se spolu podívat na celkové náklady za roční provoz elektronického obchodu, a taky na to, jak ho vlastně pořídit a spustit.

Co budete potřebovat

Pro začátek jsou to tři věci – doménu, na které budete e-shop provozovat, hosting (tedy prostor na data, která e-shop pohánějí) a systém, ve kterém budete e-shop spravovat.

Já osobně používám hosting od společnosti Blueboard.cz, u které zároveň kupuji i domény. Hosting na rok mě vyjde na 1140 Kč, roční cena domény s koncovkou .cz stojí 179 Kč (obě ceny jsou četně DPH).

A to jsou v podstatě veškeré náklady – pro provoz samotného e-shopu používám systém Prestashop, který je zdarma.

Výhodou hostingu u Blueboardu je, že podporují snadnou instalaci vybraného softwaru – kromě jiného i Prestashopu. V jejich administraci tak stačí jedno kliknutí a systém se automaticky nahraje na váš hosting k příslušné doméně (na jednom hostingu jich můžete mít několik).

K instalaci Prestashopu budete potřebovat už jen vytvořenou databázi (opět na jedno kliknutí v administraci Blueboardu). Systém vás pak automaticky navede k pětikrokovému instalačnímu procesu, ve kterém zadáte informace o sobě a svém novém e-shopu (např. jméno a okruh prodávaného zboží) a propojíte ho s vytvořenou databází (tak, že zadáte její jméno a heslo). Celé by vám to nemělo zabrat víc, než 15 minut.

A to je všechno. Na konci instalačního procesu se přihlásíte do administrace obchodu a v podstatě můžete začít zadávat zboží a prodávat. Celá administrační část je v češtině a ovládání je poměrně snadné.

Vzhled vašeho obchodu se dá snadno upravit pomocí tzv. modulů, nebo úplně změnit použitím jiné šablony vzhledu (spoustu z nich lze získat úplně zdarma).

Jednou z výhod Prestashopu je i funkce, která se nazývá multistore. Znamená to, že můžete z jednoho místa spravovat více e-shopů naráz a navzájem mezi nimi sdílet množství (nestane se vám tak, že se zboží v jednom obchodě prodá a následně si ho zákazník pořídí v druhém).

Můžete samozřejmě využít i jiného poskytovatele hostingu či jiný systém pro e-shop, v obou případech se bez problému vejdete do podobné výše nákladů, jako je ta moje. Existují i placená řešení, která vám připraví vás obchod více či méně na míru – ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to poměrně zbytečné.

Pořád ještě z toho máte strach?

Napište mi své obavy do komentářů pod článkem, pokusím se vám je vyvrátit 🙂

Ať se vám daří!

Lucie

 

8 thoughts on “Pořídit si e-shop určitě stojí majlant… Nebo ne?

 1. Dobrý den.
  před třemi lety jsem skončila podnikání na internetu, tedy vše skončilo kamennou prodejnou.Prodávala jsem při mateřseké na Aukru,..a měla jsem svůj e-shop.vše pěkně rozjeté.potom jsem šla do kamenné prodejny a ta mě „udusila“.Nyní chci chytit druhý dech a začít znovu a jen na internetu.Takže se trochu orientuji co se týče začátku.Objednala jsem si vaši knížku, obnovila Živnosťák a první zboží z Wishu mám na cestě.Neumím čekat.Moc mě zaujala částka kterou platíte za vlastní e-shop, zatím s pár kusy zkusím Aukro a potom bych šla na ten samý hosting.Možná se ozvu, poprosím o pomoc.škoda, že jsem neobjevila možnost Importu z Číny dříve, měla jsem to v hlavě, ale nebylo koho se zeptat na radu..

 2. Dobrý večer,

  zdravím Vás, Lucie. Ráda bych se Vás zeptala na detail ohledně internetového podnikání. Ráda bych začala s dovozem zboží z Kolumbie, kde se momentálně také nacházím, ale ráda bych se zeptala na aplikaci nebo platformu, kterou používáte k online prodeji Vaší knihy (kliknutí na odkaz, přesměrování na platební bránu a obratem odesílání emailu se souborem).

  Předem Vám děkuji a přeji příjemný víkend.

  Martina Michalčíková

 3. Zdravím, velice pěkné počtení 🙂 jenom pro jistotu bych se rád zeptal – na free šablonách (jak pro wordpress, tak pro prestahop a jiné) mohu provozovat komerční projekty (eshopy, firemní weby) bez omezení? Nebo je třeba si hlídat, jestli šablona není nějak omezená na toto použití? Také hodně narážím na šablony zdarma, které mají i placenou verzi, ale to chápu tak, že ta placená verze má většinou oproti free technickou podporu a možnost detailnějšího nastavení…

  1. Je to přesně tak, jak píšete – šablony lze bez omezení používat pro komerční užití, placené verze mají obvykle nějaké funkce navíc a půlroční až roční podporu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *