Proč se pustit do podnikání, když jste maminka na mateřské

Proč se pustit do podnikání, když jste maminka na mateřské

Pokud máte malé dítko, asi na vlastní kůži znáte to, co teď popíšu.

  • Rapidní snížení příjmů s nástupem mateřské a následně rodičovské dovolené.
  • Výrazný nárůst výdajů – za dětské oblečení, plínky, nezbytné vybavení (kočárek, postýlka, autosedačky…) a možná i sunar nebo jinou výživu pro kojence a batolata.
  • Naprostá nejistota ohledně toho, co bude – až rodičovská skončí. Budou s vámi v práci ještě počítat? A pokud ano, vezmou vám mrňouska do školky? Nebo budete horko těžko shánět soukromou a půlku měsíce vydělávat jen na poplatky za ni – tedy za předpokladu, že ve vašem okolí vůbec nějaká je?

Přiznám se, že nebýt mého e-shopového podnikání, asi by mě právě teď strach z budoucnosti po nocích budil ze spaní.

Rodičovský příspěvek mi skončil minulý měsíc, starší dítě mi už podruhé nepřijala místní školka a nejbližší soukromá je 30 km daleko – takže by kromě výdajů navíc znamenala pro mrňouska hodinu denně v autě.

I když nejsem příliš nadšená z představy,  že mě čeká další rok podnikání s jedním dítětem pověšeným na noze a druhým za krkem 🙂 – ani trochu mě netrápí to nejpodstatnější – z čeho budeme žít a platit účty. Vydělávám totiž i přesto, že mi děti skáčou po hlavě pokaždé, když se usadím k počítači 🙂

Nezačala jsem podnikat až při mateřské – ale vy klidně můžete. A to i v případě, že vám moc peněz nezbývá.

Před dvěma lety se moje dobrá kamarádka Káťa ocitla v dost nepříjemné situaci, dobře známé mnoha ženám. Rodičovská dovolená se chýlila ke konci, peníze vycházely tak tak, místo ve školce nejisté, práce rehabilitační sestry díky tříletému výpadku a propadlé licenci ještě nejistější. Pátrala po způsobu, jak vydělat alespoň pár korun navíc a zároveň zvládat celodenní péči o dceru.

Protože jsem jí chtěla pomoci, naučila jsem ji dovážet a prodávat zboží z Číny a dalších asijských zemí. Z několika investovaných stokorun se do roka staly 3 e-shopy se šperky a bižuterií, se ziskem kolem 10.000 Kč na jeden.

Právě tahle zkušenost stála za mým rozhodnutím napsat o dovozu celou knížku a umožnit stejný úspěch i komukoliv dalšímu. Za Katčiným úspěchem totiž nestálo neuvěřitelné štěstí, ale jednoduchá fungující strategie: levně nakup zboží, které si zamiluješ (a s tebou i tví zákazníci), najdi si fanoušky a první zákazníky, a za peníze utržené za prodané zboží obratem nakup nové zásoby.

Nemusíte se bát toho, že „všechno“ už někdo dováží – nejen asijské trhy jsou plné úžasných věcí, které na českém trhu nenajdete. Ochutnávku levných a krásných kousků najdete třeba v článku Můžu začít s importem, když nemám ani korunu?

Pokud bych mohla každé mamince popřát něco „do kočárku“, bylo by to kromě zdravých a pohodových dětí ještě přání klidu a jistoty co se financí týče. Aby nemusela přemýšlet nejen nad tím, jestli vyjdou peníze na nákupy či nájem, ale ani nad tím, jestli si může dovolit nové boty nebo třeba občasné hlídání a masáž, kino nebo večeři s manželem…

PS: pokud tápete v možnostech podnikání na mateřské či rodičovské dovolené, zkuste nahlédnout do e-booku Podnikatelské minimum pro dovozce (odkaz na stažení najdetena této stránce vpravo nahoře), nebo zavítejte na web Lucie Krausové, která se právě touto problematikou do hloubky zabývá.

Sepsáno v kavárně s dětským koutkem, s jedním dítětem spícím na ruce a druhým vysypávajícím jednu bednu s kostkami za druhou (uklízet je naštěstí bude hlídací „teta“ 🙂 )

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *