Začít podnikat při práci? Budu mít ještě čas na něco jiného?

Začít podnikat při práci? Budu mít ještě čas na něco jiného?

Děsí vás myšlenka, že byste se vzdali jistoty stálého zaměstnání a vydali se na cestu podnikání a předem nejistých příjmů? Prozradím vám, proč je skvělý nápad pustit se do toho, i když máte (třeba i dobrou) práci.

Snad nejčastější obavou těch, kdo přemýšlejí o tom, že se do podnikání při práci pustí, je ztráta volného času. „Přijdu domů z práce, a začne mi druhá šichta. Děti si mě neužijí, partner/ka taky ne, navíc si ani trochu neodpočinu u toho, co mě baví…“

Nebudu vám lhát – čas je jednou z věcí, které investovat musíte. Teď. Ale ne navždy.

Nedávno jsem v knížce Randyho Gage četla zajímavou myšlenku:

Nevymlouvejte se na své děti a nepoužívejte je jako důvod, proč nepodnikat. Použijte je jako důvod, proč se do toho pustit. Obětovat jeden večer týdně navíc se jeví jako rozumná investice, pokud získáte možnost s nimi po zbytek jejich dětství být každý den, účastnit se všech třídních schůzek, stihnout všechna jejich představení, koncerty, fotbalové zápasy nebo výstavy jejich výkresů.

Podnikání je v mnoha věcech o dost jednodušší, než chození do práce.

Nejdřív se s vámi podělím o jedno veřejné tajemství – jako podnikatel (OSVČ) nepotřebujete vydělat tolik, jako zaměstnanec – ani když je to váš hlavní příjem.

Teď nemluvím o tom, že ušetříte za dojíždění do práce a obědy v kantýně – ale o nižší daňové zátěži. Platíte nižší daně, nižší odvody na zdravotní a sociální pojištění (pokud mi nevěříte, zkuste se na výplatní pásce podívat na kolonku superhrubá mzda a odvody za zaměstnavatele – to jsou peníze, které firmě reálně musíte vydělat, i když je nikdy neuvidíte).

Krom toho si v určitých případech můžete dát do nákladů takové věci, jako náklady za telefon, pořízení nového notebooku či používání auta (kterým teď do práce jezdíte „za svoje“). Nebo můžete zcela legálně vykázat náklady ve výši 60% – přestože reálně dosahují třeba 10% – u podnikání v importu zboží je to zcela reálné číslo.

Pracovat  navíc můžete tak, jak potřebujete. Nechcete obětovat 5 večerů v týdnu? Zvolte si třeba jen dva. Potřebujete rychle vyrůst? Přidejte jeden či dva víkendy v měsíci.

Dobrá zpráva zní, že pokud zvládnete (obvykle trochu pomalejší) rozjezd, vaše podnikání se stabilizuje a začně vydělávat. Dost možná stejně, nebo víc, než vaše stávající zaměstnání. A to  přesto, že jste mu nevěnovali 8 hodin denně, ale třeba 10 za týden. Je jen na vás, zda ho tak necháte fungovat nadále, nebo dáte v práci výpověď a budete si užívat stejných peněz a spousty volného času…

Zní to až moc dobře, aby to byla pravda? Pojďte se se mnou podívat na můj pracovní rozvrh.

Dopoledne se obvykle snažím udělat nějakou propagaci – vytvořím motivační citát na Facebook, napíšu blogový článek nebo nasdílím něco zajímavého na FB stránku svého obchodu, případně zodpovím dotazy čtenářů a zákazníků. Časová náročnost: 10 minut – 1 hodina. Uvedené činnosti střídám, nedělám vše každý den.

Odpoledne či večer balím zásilky k odeslání za daný den – trvá to asi hodinu (když jsou vánoce, tak déle 🙂 Na poštu je obvykle bere manžel, který to má každý den při cestě – pokud je posílám sama, trvá mi to i s cestou na poštu zhruba 15 – 20 minut. Pokud posíláte alespoň 50 zásilek měsíčně a přes den býváte doma (nebo na jiné stálé adrese), na poštu vůbec nemusíte – pošta má službu PostBox a zásilky si vyzvedne přímo u vás.

Zhruba půlhodinku denně věnuji objednávání nového zboží a zadávání doručených položek do obchodu. Některé dny (poměrně často) to nedělám vůbec, když přijde velká zásilka nového zboží, zadávám třeba celý den – jak se mi to hodí.

Přes den mám po ruce telefon se zákaznickým číslem, abych mohla zodpovídat případné dotazy zákazníků (někdy volají i dva za měsíc).

A to je všechno.

Pokud se bojíte, že vaše možnosti jsou…

  1. zůstat zaměstnancem do konce života
  2. odejít z práce, začít podnikat a riskovat bankrot
  3. začít podnikat při práci a obětovat všechen volný čas

… nemusíte. Rozjezd podnikání se dá se stálou prací snadno skloubit, bez rizika, že najednou zůstanete bez peněz. Čím dříve začnete, tím dřív budete sami sobě děkovat, že jste to udělali.

Ať se vám daří!

Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *