Zboží za $0.99, poštovné zdarma…

Zboží za $0.99, poštovné zdarma…

Nejlevnější zásilka poslaná mezi dvěma osobami v České Republice vyjde na 13 korun. Kolik by tak asi mohlo stát poštovné u zásilky, která před doručením na vaši adresu obletí půl světa?

Když jsem před sedmi lety začala nakupovat v Číně a občas někomu řekla, že platím dolar za zboží (s tehdejším kurzem dolaru kolem 15 Kč) a neplatím žádné poštovné – většina lidí si ťukala na čelo. Případně mě „taktně“ upozorňovala, že jsem určitě naletěla podvodníkům, co mi nic nepošlou nebo vyluxují konto.

Dnes už kouzlo bezpečného nakupování na opačném konci planety objevila spousta dalších lidí, ale poznámka Free Shipping stále svádí k úvahám nad tím, jak je možné dopravit zásilku z Asie do ČR za méně peněz, než to zvládne Česká pošta na vlastním území.

Jak je to možné?

K první obvyklé otázce – skutečně mi přijde zásilka, která má hodnotu třeba jen 1 USD (a méně) a Free Shipping?

Obvykle ano. Pokud nastane druhá varianta (a občas se to stává), nic se neděje – pokud používáte některou z bezpečných platebních metod, prostě oznámíte nedoručení zásilky – a dostanete zpátky peníze.

Abychom uvedli věci na pravou míru, sluší se říct, že poštovné zdarma reálně zdarma není – jen ho platíte v ceně zboží. Z čehož, zejména u dolarových položek vyplývá, že i tak musí být velmi nízké. Na obálkách jeho výši obvykle nezjistíte, ale když výjimečně dorazí obálka se známkami, dopočítáte se k ceně kolem šesti korun.

Často se spekuluje o tom, že ceny poštovného jsou dotované čínskou vládou. Podle dostupných zdrojů tomu tak není a celá věc má daleko prozaičnější vysvětlení.

Čínská pošta denodenně odesílá nepředstavitelné množství zásilek

První krok, který dělá nízkou cenu, je cena práce zaměstnanců China Post. Ta je nesrovnatelně nižší, než jakou platí evropské poštovní instituce.

Druhý krok souvisí se způsoby, jakými lze zásilku z Číny odeslat. V mnoha případech máte na výběr – standardní odeslání zdarma nebo některá varianta Express nebo Priority shipping s příplatkem.

V dražší variantě se vaše zásilka dostane do nejbližšího možného letadla a během 3-8 dní od objednání by s ní měl doručovatel zvonit u vašich dveří.

V té bezplatné se dostane do letadla v okamžiku, kdy v něm zbyde místo. Balíky zásilek čínské pošty vytíží zbývající prostor v letadle, který by jinak zůstal nevyužitý – a čínská pošta za přepravu zaplatí minimální sazbu. Vám zásilka obvykle dorazí během 10 – 60 dní.

I třetí krok k nízké ceně je spojený s obrovským množstvím odesílaných zásilek. Čínská pošta má nasmlouvané velmi nízké objemové sazby s poštovními společnostmi na celém světě. I proto vám zásilka z Číny (mnohdy doporučená a se sledovacím číslem) přijde domů za levnější peníz, než vánoční pohlednice od babičky z vedlejší vesnice.

Kolik zásilek se ztratí?

Samozřejmě se občas stane, že se v záplavě zásilek některá zatoulá a na vaši adresu prostě nedorazí – nebo s velkým zpožděním. Některé se ztratí cestou, občas v tom má prsty česká celní pošta. Pro představu – ročně objednávám stovky zásilek. Počet reklamací kvůli nedoručení bych v letošním roce spočítala zhruba na deset. Vždy s úspěšným vrácením peněz (a mnohdy nakonec zásilka dorazila).

Pokud s nákupy v Číně (a dalších asijských zemích) ještě váháte, určitě to co nejdříve vyzkoušejte. Pokud víte, jak na to, rizka jsou minimální a ceny bezkonkurenční.

Ať se vám daří!

Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *